+90 312 495 81 96

Sosyal Medyada Biz}

Enerji Etüdü

Enerji Etüdü

ENERJİ ETÜDÜ


Enerji etüdü en az maliyetle enerji sarfiyatının düşürülmesi prensibine dayanmaktadır.  Enerji etüdü, enerji verimliliği için bir yol haritası belirlerken etüt ayrıca iyileştirmelerin yapılması gereken kilit noktaları ortaya çıkarır. Kilit noktaların belirlenmesi enerji verimliliği çalışmasında öncelikli yatırım alanlarının bulunmasını sağlar. Öncelikli olarak gözden geçirilmesi gereken bu alanlar işletmenin en az maliyetle en çok tasarruf yapacağı iyileştirmeleri işaret eder. Böylelikle enerji etüdü ile hazırlanmış bir enerji verimliliği çalışması öncelikleri belirlenmiş, hesaplanabilir, takip edilebilir ve süreklienerji verimliliğinin bir zorunluluğu olan geliştirilebilir enerji verimliliğini sağlamış olur.

Enerji verimliliği politikaları süresiz, geliştirilebilir ve yönetilebilirolmalıdır. Enerji verimliliği çalışmalarına başlarken yapılan enerji etüdü ile başlangıç noktasının hesaplanması kat edilen yolun ve kazanımların takip edilmesi için elzemdir. Enerji Etüdü ile belirlenen adımlarla yapılan enerji verimliliği çalışmaları bir sonraki adımların önünü açacaktır. Ayrıca gelişen teknolojilerle beraber eskiyen ve verimliliği tespit edilmiş ekipmanların ekonomik ömürleri yeni teknolojiler gündeme geldiği an belli olacak bu sayede hızlı karar alınması sağlanacaktır. Sürekli enerji verimliliğinin gerekli noktaları olan takip etme, sürekli iyileştirme ve hızlı hareket etme aşamaları tamamlanmış olur.

Ön Enerji Etüdü

Ön enerji etüdü ile bina ya da sanayi tesislerinde enerji tüketim alışkanlıkları ve enerji kayıplarıbelirlenip enerji tasarrufu ve enerji verimliliği uygulamalarının yapılacağı alanlar belirlenir. Bu safha detaylı etüt çalışmalarının ve nihayetinde verimlilik arttırıcı projelerin önünü açmaktadır.

Detaylı Enerji Etüdü;

Detaylı Enerji Etüdü; tesiste yapılan ön enerji etüdüne dayalı olarak Enerji Verimlilik potansiyelini ortaya çıkaran ve bu potansiyeli gerçekleştirmek için yapılması gerekenleri projeler halinde ortaya çıkarılmasını sağlayan tesis genelinde yapılan etüt çalışmasıdır.

Tesisin enerji tüketmesine sebep olan tüm birimleri detaylı incelenir, analiz edilir ve gerekiyorsa ölçümler alınır. Bu birimler özetle ısıtma, soğutma, havalandırma, aydınlatma sistemleri, tesisin mimari yapısı ile diğer mekanik ve elektrik sistemlerinden oluşmaktadır.

Saha çalışmasında toplanan bilgiler, yapılan analizler ve alınan ölçümler değerlendirilir. Tesisin genel enerji tüketim karakteristiği belirlenerek grafiklerle görünür kılınır. Bu çalışma yapılırken geçmiş yıllardaki enerji tüketim değerleri incelenir, fatura analizi yapılır ve tesis enerji dağılımı yapılmaya çalışılır. Ardından sistemlerin verimlilikleri hesaplanır, sistem verimliliklerini artırmak için yapılması gerekenler üzerinde çalışılır ve Verimlilik Artırıcı Projeler/öneriler üretilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN