+90 312 495 81 96

Sosyal Medyada Biz}

Yönetimin Desteği Katkısı

Yönetimin Desteği Katkısı

Etkin bir enerji verimliği programının başlatılması ve yürütülmesi,üst yönetimin bu konudaki kesin karan ile doğrudan ilgilidir. Bu karar olmaksızın etkin bir enerji verimliliği programı başlatılamayacağı gibi şayet varsa mevcut programlar da zaman içinde başarısızlığa uğrar.

ENERJi YÖNETİMİ

Tesisin enerji maliyeti çoğu kez o tesisin karına eşittir veya daha fazladır. Enerji verimliliğini artırarak enerji maliyetini düşürmek, doğrudan tesisin karını artırmaktır.Ust yönetim enerji maliyetinin düşürülmesini yeni bir kaynak olarak görmelidir.Bu kaynak üretimin arttırılmasında, tesisin modernizasyonunda veya başka bir amaçla kullanılabilir. Ancak bu kaynağı elde etmek için öncelikle bir Enerji Yönetimi programı hazırlanmalıdır.
Böyle bir programın hazırlanması için üst yönetim tarafından;

• Tesisin enerji maliyetinin azaltılabilmesi için gerçekçi bir hedefin belirlenmesi,
• Hedefe ulaşmak için etkin politikaların belirlenmesi,
• Bu iş için uzman bir ekibin oluşturulması ,
• Gerekli para ve insan gücünün temin edilmesi,
• Enerji Yönetimi programında harcanan paranın denetlenerek, yapılan çalışmaIarın verimliliği ve gerçekleştirilme süreleri bakımından değerlendirilmesi,
• Belirli aralıklarla Enerji Yönetimi programının fayda maliyet analizi yapılarak eğer gerekli ise belirlenen hedefin güncelleştirilmesi,
• Diğer yatırımlar ile enerji tasarrufu için yapılan yatırımların etkinlik yönünden karşılaştırılması,

gibi çalışmalar yapılmalıdır.
Belirlenen hedefe ulaşabilmek için Enerji Yönetimi programının desteklenmesine devam edilerek güncelliğini koruması sağlanmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN